14 Aralık 2018 Cuma

Çay Haber.Com | Karadeniz Haber Rize, Artvin, Trabzon

Çay Haber.Com | Karadeniz Haber Rize, Artvin, Trabzon


Rize’de Kayan Köyün Sakinleri Endişeli: Bastığımız Yer Çöküyor

Posted: 14 Dec 2018 10:44 AM PST

Türkiye’nin en çok yağış alan ili Rize’de köy ve mahalleler heyelan riskiyle karşı karşıya. Çamlıhemşin ilçesi Topluca köyünde yol ve tarım arazileri ile evlerin zeminlerinde her yıl kayma yaşanıyor. Vatandaşlar, “bastığımız yer çöküyor diyerek” duruma isyan etti.

 

Türkiye‘nin metrekareye düşen yıllık 2 bin 400 kilogram ile en çok yağış alan Rize‘de köy ve mahalleler heyelan riskiyle karşı karşıya. Çamlıhemşin ilçesi Topluca köyünde sağlık ocağı, çay alım merkezi, yol ve tarım arazileri ile evlerin zeminlerinde her yıl kayma yaşanıyor. Yol ve tarım arazilerinde yarıkların oluştuğu köydeki evlerinde korkuyla yaşayan vatandaşlar detaylı jeolojik araştırmalar yapılarak tehlikenin boyutunun ortaya çıkarılması ve önlem alınmasını istiyor.

VATANDAŞLAR TEHLİKE BOYUTUNUN ORTAYA ÇIKARILMASINI İSTİYOR

Çamlıhemşin ilçesi Topluca köyünde ilk toprak kayması 1999 yılında yaşandı. Köyde, sağlık ocağı, çay alım merkezi, yol ve tarım arazileri ile evlerin yer aldığı Merkez Mahallesi’nde kaymalar günümüze kadar devam etti. Köy yolunda yaşanan çökmelere karşı kamyonlarla hafriyat dökerek dolgu ile önlem almaya çalışan vatandaşlar arazideki kaymaların önüne geçemiyor. Köyde yapılan jeolojik incelemede arazilerin altından akan suyun heyelana yol açtığı belirlendi. Yol ve tarım arazilerinde yarıkların oluştuğu köydeki evlerinde korkuyla yaşayan vatandaşlar detaylı jeolojik araştırmalar yapılarak tehlikenin boyutunun ortaya çıkarılması ve önlem alınmasını istiyor.

“HEYELAN TOPRAĞI YUTUYOR”

Topluca eski muhtarı Yusuf Şenoğlu, köylerinde uzun süredir kaymalar yaşandığını belirterek önlem alınmasını istedi. Şenoğlu, “Köyün girişinde yaşanan toprak kaymasına karşı 2 ayda bir 3-4 kamyon hafriyat dökerek önlem almaya çalışıyorduk. Biz burada yaşanan toprak kayması için AFAD, KÖYDES ve Özel İdare’den yetkililere ulaştık. Buraya mühendisler getirdik. Köyün girişindeki yolun alanına kamyonlar dolusu büyük kayalar ve hafriyat döküyoruz ama toprak, heyelan hepsini yutuyor. Sondaj yapmak için gelen ekipler de toprağın altından su aktığını söylediler” dedi.

“BASTIĞIM YER ÇÖKÜYOR”

Fatma Kesti de gece uyurken evin yıkılma korkusundan dolayı kıyafetleriyle yattığını belirterek, “Evimde 4-5 yıldır geceleri uyumaya korkuyorum. Dilekçe verdim. Rize’den ekip geldi ama burası ne olacak bilmiyoruz. Tarlalar, evlerin etrafları çöktü. Kendi kudretimle bir şey yapamıyorum. Tarlalarımı işlemeye korkuyorum. Bastığım yer çöküyor” diye konuştu.

Yavuz Günay ise “Ağustos ayında burada bir sondaj yapıldı. Sondaj yapan arkadaşlara sorduğumuzda bize ‘aşağıdan büyük bir su geçiyor’ dediler. Sorun büyük. Köyde önlem alınmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Rize’de Fetö Operasyonu

Posted: 21 Feb 2016 01:58 PM PST

Rize’de “Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması”na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında örgüte finans sağlanması iddialarına ilişkin gözaltına alınan kişi tutuklandı.

Rize’de “Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması”na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında örgüte finans sağlanması iddialarına ilişkin gözaltına alınan kişi tutuklandı. Rize  Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, “FETÖ/PDY’ye finansman desteği sağlamak” iddiasıyla aranan ve polis tarafından yakalanan H.Ö, emniyetteki işlemlerinin ardından  Rize Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılık sorgusu ardından nöbetçi mahkemede ifadesi alınan H.Ö, tutuklanarak  Kalkandere L Tipi Kapalı cezaevine gönderildi. Şüphelinin tutuklanmasıyla soruşturma kapsamında tutuklananların sayısı 9’a yükseldi. Olayla ilgili 6 kişinin aranmasına devam edildiği öğrenildi.

Rize Artvin Havalimani Son Durum

Posted: 21 Jan 2016 02:11 PM PST

Son günlerde Rize’de söz verildi niye yapılmıyor eleştirilerine maruz kalan Rize Artvin Havalimanı hakkında Rize Milletvekilleri açıklamalarda bulundu

Rize Milletvekili Hikmet Ayar, söz verildi niye yapılmıyor eleştirilerine tepki göstererek, yapılan zemin etütlerinin umdukları gibi çıkmadığını mega projelerin yapıldı bitti mantığıyla aceleye gelemeyeceğini söyledi

Havalimanı konusunda tarih veremeyeceklerini belirten Ayar, 2016 yılında ödenek konulacağını, ihale tarihinin belli olmadığını, Çevre Şehircilik ve Ulaştırma Bakanlığı ile beraber planlama yapımının devam ettiğini onun akabinde belki proje çalışmalarının başlayabileceği ve inşallah 2016 yılında ilk kazmayı vuracaklarını ifade etti.

Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak ise yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuyu yakından takip etiğini ifade ederek havalimanının bu yıl ihale edilmesi için çalıştıklarını söyledi. Bak, Rize-Artvin Havalimanının yapılacağını bundan kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini, planlama çalışmaları devam ettiğini belirtti.

Rizeli işadamı Serdar Ekşioğlu’ndan Türkmendağı’na lojistik destek.

Posted: 17 Dec 2015 02:32 PM PST

City Ambulans Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Ekşioğlu’ndan Türkmendağı’na lojistik destek.

Rizeli ünlü işadamı Serdar Ekşioğlu’ndan Türkmendağı’na lojistik destek.
Suriye ve Türkmen cephesindeki Mücahid kardeşlerimiz için. “Cihat edemiyorsanız zekatınızla yardımcı olun,”
mesajını sevenleri ile paylaşan Serdar Ekşioğlu, bu anlamlı desteğinden dolayı takdir topladı.
Birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, böylesine güzel davranışlarla insanlığa örnek teşkil edecek, güzel yürekli insanların sayısını arttırsın Rabbimiz, bizlerde Çay haber ailesi olarak Serdar beye canı gönülden teşekkürü bir borç biliriz Allah razı olsun kocaman yürekli Karadeniz Uşağı..
20151217142603 (1)
IMG_20151217_230344

IMG_20151217_230338

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder