29 Kasım 2012 Perşembe

[Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] [Güncel Haberler, Haber, Haberler] Çay Haber.Com | Karadeniz Haber Rize, Artvin, Trabzon

Çay Haber.Com | Karadeniz Haber Rize, Artvin, Trabzon


Fazla Mesai Ücreti Tarih Oluyor

Posted: 29 Nov 2012 05:42 AM PST

Bütçe açığını azaltmaya yönelik alınan tasarruf önlemleri memuru da etkiledi.
Yılbaşından itibaren memurlar artık istediği zaman mesaiye kalarak fazla maaş alamayacak.

Zaman Gazetesi’nin haberine göre, 1 Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak üzere normal mesai uygulaması kalkıyor. Yeni yılda mesai, iş yoğunluğunun olduğu dönemle sınırlı olacak. Bu süre altı ayı geçmeyecek. Memurun diğer günlerde mesaiye kalması durumunda ise herhangi bir şekilde para ödemesi yapılmayacak.

FAZLA MESAİLER İZNE EKLENECEK

Fazla mesaiye kalınan saatler toplanarak yıllık izne eklenecek. Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre memura geçen yıl toplamda 1 milyar 80 milyon liralık fazla mesai ücreti ödendi. Kamuda fazla mesai ödemesiyle ilgili düzenlemenin bitmesinin en çok Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nu (SGK) etkileyeceği belirtiliyor.

Yılbaşından itibaren bir yıl uzatılan kamuda fazla mesai uygulamasının biteceğini aktaran üst düzey bir ekonomi yetkilisi, özellikle hafta sonu tahsilat yapan vergi dairesi çalışanlarının mağduriyet yaşayacağını belirterek, konuya ilişkin belirsizliğin devam ettiğini aktardı. Hangi kurumun fazla mesai alıp alamayacağı konusu da tam olarak netleşmedi.

Hafta içinin yanı sıra hafta sonunda da daire başkanı, genel müdür yardımcısı, genel müdür veya müsteşarla birlikte fazla mesai yapmak zorunda kalan hizmetli, şoför, sekreter gibi kadroların bu durumda nasıl bir davranış sergileyeceği bilinmiyor. Bakanlık kaynakları, çok sayıda üst düzey bürokratın araçlarının kendilerinin sürebileceği ve telefonlarına kendilerinin bakmak zorunda kalacağı belirtiliyor.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda her sekiz saat fazla çalışmanın bir günlük izne dönüştürülebileceği hükmünün yer aldığına dikkat çeken kaynaklar, fazla mesainin altı ayla sınırlı olduğuna dikkat çekti. Üst düzey bir yetkili, “Bakanlar Kurulu’na fazla mesai yapılması durumunda altı ay fazla çalıştırma yetkisi verildi. Ancak bu yetkinin kullanılmayacağını düşünüyorum. Çünkü ekonomi yönetimi 2013 yılında tasarruf yapmakta kararlı.” dedi. Aynı yetkili, çalışmaların devam ettiğini, her kurumda fazla mesainin olmayacağına dikkat çekerek bunun önümüzdeki günlerde netleşeceğini aktardı.

BÜTÇE BELİRLEYİCİ OLACAK

Fazla mesainin Orta Vadeli Program (OVP) ve yıllık bütçe çalışmaları sebebiyle ağırlıklı olarak yılın ikinci yarısı için uygulanacağı belirtiliyor. Önümüzdeki yıla ilişkin devlet memurları için çalışma mesai saatleri de geçen ay yeniden düzenlendi. İstanbul’da devlet memurları için mesai saatleri 30 Ekim’den itibaren saat 08.00-12.00 ile 12.30–16.30 olarak uygulanıyor.

Başkent’te ise 8 Ekim Pazartesi gününden itibaren uygulanmaya başlanacak yeni mesai saatlerine göre memurlar işe saat 09.00′da başlıyor. Öğleyin 12.30-13.30 arası bir saat paydos olurken mesai saat 18.00′de bitecek. Üst kurullarda ise mesai 08.30′da başlayıp 17.30′da sona erecek.

Gül’den Muhteşem Yüzyıla Cevap

Posted: 29 Nov 2012 05:38 AM PST

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gündemdeki konularla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Şükrü Bey’in bu konudaki yazılarını takip ediyorum. Ümit ediyorum ki devlet kademesindeki siyasiler, bütün yetkililer, fikir adamları bunları çok iyi şekilde takip eder. Geçmişte de karşılaştığımız birçok sorun bugün başka şekilde karşımıza çıkıyor. O zaman alınan tedbirlerin neticeleri nedir, bunları tahlil etme görme açısından tarih bugün bize çok güzel rehberlik yapabilir, yapmalıdır da. Hanioğlu’nun yazıları ve kitapları bugün için de ayrıca aktüel bir derdi ifade etmektedir” dedi.

BDP’Lİ VEKİLLERE FEZLEKE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bdp’li 9 milletvekilliyle Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk’un dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke düzenlenmesine ilişkin, “Geçmişte kendi siyasi tarihimizde, yakın siyasi tarihimizde bu olup bitenlerden örnekler var. Dolayısıyla kendimizi çıkmaz sokaklara itmememiz lazım. Burada herkesin sorumluluğu vardır. Bütün milletvekillerinin hepsinin sorumluluğu vardır. Yoksa geçmiş şeyler tekrarlanırsa bunların hiçbir yere götürmediğini de gördük. Daha önceki denemelerde de. Bu açıdan bu konuları herkesin çok büyük bir sorumluluk içinde götürmesi gerekir” dedi

SİLAH BIRAKMA

Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan’ın ‘silah bırakan Pkk‘lıların yurtdışına çıkabileceği’ sözlerinin hatırlatılması üzerine ‘kan kimin kanı olursa olsun üzülürüz’ dedi.

DARBE KOMİSYONU

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun kurulmasının önemine dikkati çekerek, “Türkiye’de demokrasinin geldiği durumu gösterir. Tabii ki orası mahkeme değil, Türkiye’nin siyasi tarihini araştırıyorlar, TBMM adına. Orada önemli rol alanlar, hayatta olanların dinlenmesi, bunlar çok iyi. Belgeler haline gelmiştir, çok değerli bir belge haline gelmiştir. Bunlara itirazlar var ama hepsini topladığınızda çok büyük anlam ifade etmektedir. En azından bunlar caydırıcıdır” dedi

SURİYE SINIRINA PATRİOT

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin talep ettiği Patriot füzeleriyle ilgili, “Güvenliğin bölünmezliği bir bütünlüktür. NATO bünyesi içerisinde bir kısmının güvenliğini sağlayalım bir kısmını sağlamayalım anlayışı yoktur. Bu çerçeve içerisinde bunlar ihtiyati tedbirlerdir. Kesinlikle saldırı amacı söz konusu değildir, savunma amaçlıdır. Riskleri tamamen minimize etmek içindir” dedi.

PKK’ya Büyük Darbe

Posted: 29 Nov 2012 05:31 AM PST

Diyarbakır’dan bu sabah kalkan F-16 savaş uçakları, PKK‘nın Irak’ın kuzeyindeki kamplarını bombaladı.

Diyarbakır’dan bu sabah kalkan F-16 savaş uçakları, Pkk’nın Irak’ın kuzeyindeki kamplarını bombalandı. Operasyonda, terör örgütünün uçaksavar bataryaları, sığınak ve tesislerinin hedef alındığı öğrenildi.

Diyarbakır’da bulunan 2′nci Hava Kuvvet Komutanlığı 8′inci Ana Jet Üssü’nden bu sabah saatlerinde kalkan savaş uçakları, Pkk’nın Irak’ın kuzeyindeki 4 kampını bombaladı.

İnsansız Hava Aracı’nın hareketli terörist gruplar tespit etmesi üzerine 181 ve 182′inci filoya ait F-16 savaş uçakları Pkk’nın Zap, Avaşin, Haftanin ve Metina kamplarını bombaladı. Operasyonda Pkk’nın uçaksavar bataryaları, sığınak ve tesislerinin hedef alındığı öğrenildi.

NATO HEYETİ DİYARBAKIR’DA İNCELEMELERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Öte yandan, patriot füze sisteminin yer tespiti için Diyarbakır’a gelen NATO heyeti, Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü’nde incelemelerine devam ediyor.

Malatya’nın ardından Diyarbakır’a gelen 10 kişilik NATO heyeti, dün patriot füze sisteminin kurulacağı alanları havadan denetlemişti. NATO heyeti tarafından sahada yapılan incelemelerin ardından Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı’nda inceleme ile ilgili brifing aldığı belirtildi. Heyetin brifingin ardından öğle yemeği yiyeceği ve daha sonra Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı’na geçeceği belirtildi.

Güney Kore de Uydusunu Fırlatıyor

Posted: 29 Nov 2012 02:04 AM PST

Güney Kore, kendi üretimi olan Naroho (KSLV-1) uydusunu bugün uzay fırlatacak.

Güney Kore, kendi üretimi olan Naroho (KSLV-1) uydusunu bugün uzay fırlatacak.

Güney Kore Eğitim ve Teknoloji Bakanı Müsteşarı Cho Yul-rea, bugün düzenlediği basın toplantısında kendi geliştirdikleri uydu Naroho’yu (KSLV-1), Naro Uzay Araştırmaları Merkezi’nde uzaya fırlatacaklarını duyurdu. Şimdiye kadar fırlatma tarihinin ertelenmesini hava şartlarına bağlayan Müsteşar Cho, bugün hava şartlarının fırlatma işlemleri için elverişli olduğunu kaydetti. Yerel saatle saat ile 16.00′da KSLV-1′in uzaya fırlatma işlemi gerçekleşecek.

KSLV-1′in uzaya fırlatma işleminin başarılı bir şekilde sonuçlanması halinde, Güney Kore kendi geliştirdiği uyduyu imkanlarıyla uzaya gönderen 10. ülke olacak.

Gazı Satıp Altın Almışlar

Posted: 29 Nov 2012 02:01 AM PST

İran’ın Türkiye’ye gaz satışlarından elde ettiği gelirle altın aldığını kabul etmesi ABD’yi rahatsız etti.

Ankara’nın, İran’ın Türkiye’ye sattığı doğalgazın karşılığında altın satın aldığını kabul etmesi üzerine, iki ülke arasındaki gaz-altın ticaretinin ABD’de incelemeye alındığı belirtiliyor.

Financial Times gazetesi, İran’dan gaz alımları konusunda Türkiye’ye daha fazla baskı yapılacağını savunurken, yeni yaptırımlar ile Türkiye’nin “altın karşılığında gaz oyunu”na son verileceği savlarına da yer verdi.

Ekonomi gazetesi Financial Times, Türk hükümetinin İran’ın sattığı gazdan sağladığı gelir ile altın aldığını kabul etmesinin ardından “gaz-altın ticaretinin ABD Senatosu’nun (neredeyse kesinlikle olumsuz biçimde) dikkatini çektiğini” öne sürdü.

Bu çerçevede uluslararası bir haber ajansının, “Bir danışmana göre, bir grup senatörün başka şeylerle birlikte Türkiye’nin “altın karşılığında gaz oyunu’na da son verecek bir yaptırım paketi üzerinde çalıştıklarını” duyurduğuna işaret eden gazete, önlemlerin, Kongre’nin görev süresinin sona ermesinden önce bir savunma tasarısına eklenebileceğini, böyle yapılmaması durumunda ise, muhtemelen son seçimlerle oluşan yeni Kongre’nin çalışmalarına başlayacağı Ocak ayında gündemde olacağını kaydetti.

“ABD YENİ KOZLAR ARAYIŞINDA, TÜRKİYE’NİN GAZ ALIMLARI HEDEFTİR”

Buna karşın İngiliz gazetesi, Türkiye’nin İran’dan yaptığı doğalgaz alımları halen yaptırıma konu olmasa da genel yaptırımların Tahran ile geleneksel bankacılık işlemlerini adeta imkansız hale getirdiği için İran’ın Türkiye ile ticaretinde altına başvurduğuna dikkat çekti.

FT, İran’ın nükleer programına ilişkin ikili müzakereler olasılığı nedeniyle ABD ek kozlar arayışı içinde olduğu bu dönemde Türkiye’nin gaz alımlarının daha büyük bir hedef haline geldiği yorumunu yaptı.

“YAPTIRIMLAR ABD-TÜRKİYE BAĞLARINI DAHA FAZLA SINAYABİLİR”

Türkiye’nin İran’dan yaptığı gaz alımlarının “stratejik” öneme sahip olduğunu, gaz ithalatının durması halinde Ankara’nın Rusya’ya olan bağımlılığının daha artacağını kaydeden gazete, şöyle devam etti:

“Bu nedenle yaptırımlar, Ankara’nın İsrail’e yönelik son eleştirileri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington’un Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’a karşı daha çok adım atmasını sağlamak için yürüttüğü ve büyük ölçüde sonuçsuz olan kampanya ışığında zaten gergin olan ABD-Türkiye bağlarını daha fazla sınayabilir.”

ABD TÜRKİYE’DEN “GAZ ALIMINI ÖNEMLİ BİR AZALMA TALEP EDEBİLİR”

Haberde halen Londra’daki Stratejik Etüdler için Uluslararası Enstitüsü’nde görev yapan ABD eski Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Mark Fitzpatrick’in değerlendirmelerine de yer verildi.

ABD yönetiminin, yaptırımların Türkiye’ye “bir çırpıda cezalandıran” bir biçimde uygulamamaya dikkat edeceğini söyleyen Mark Fitzpatrick, Türkiye’den İran’dan gaz alımını önemli bir azalmaya gitmesini talep edebileceğini belirtikten sonra zamanla Türkiye gibi İran’ın ticaret ortakları üzerinde baskıların artacağı uyarısını da yaptı.--
11/29/2012 07:37:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:37:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:37:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:37:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:37:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:37:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:37:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:37:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:37:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:37:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:37:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:37:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:37:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:37:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:37:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:38:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:38:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:38:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:38:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:38:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:38:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

--
11/29/2012 07:38:00 PM tarihinde seo tarafından Güncel Haberler, Haber, Haberler adresine gönderildi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder